5. oktobar – Dan učitelja

Pupoljak koji tek probija tvrdu koru drveta, krhko ptiče  koje lomnim kljunom razbija ljusku jajeta. Eto, to  je dijete koje prvi put prelazi prag škole. Put pred njim je dug i neizvjestan. Dovoljna je mala nepažnja pa da se pretvori u mračni tunel očaja u kojem na nježnu glavu nemilosrdno padaju podaci, brojke i bezbroj riječi. Svakom djetetu kroz život treba vodič, najprije u porodici a zatim u školi. Dok putuje kroz čudesnu zemlju saznanja to mora biti neko ko je više, mnogo više od putokaza, više od svih uputstava za upotrebu, to mora biti moralan čovjek. To mora biti neko ko je i ljubav i znanje u isto vrijme; ko muzika i historija raspjevana; tanka i rascvjetala biljka; najljepša slika i najprecizniji krug kredom nacrtan. To mora biti učitelj. Samo on će oslušnuti svaki otkucaj uplašenog srca, sam on će razumjeti zalutali pogled ili suzu u kraj oka. Učitelj! Kako ispisati tako velika slova i veličanstveni sadržaj te riječi.

Dobro mi došlo đače drago

Za ovu klupu novo si blago

Vrtić i dom izgradiše most

Zahvaljući njima i moj si gost

Koračić po korak, trenutak pa dan

Smijehom i znanjem je obasjan

Dajem  vam čvrsto obećanje

Bit će to sretno odrastanje. Naši dragi prvačići će nam se prvi put obratiti stihovima posvećenim Danu učitelja.

Video – recitacije prvačići

Prema Školskom kalendaru u ponedjeljak, 5.10.2020. godine nema nastave. U utorak, 6.10.2020. godine nastava će se odvijati po rasporedu od ponedjeljka.

Obrazovanje je na prvom mjestu – video

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *