Posjeta izložbi „Istočno od Zapada, zapadno od Istoka: Rukopisna ostavština dr. Safvet-bega Bašagića”

U srijedu, 25. 9. 2024. godine, učenici 9. razreda, zajedno sa svojim razrednicima, imali su priliku posjetiti Brusa bezistan, jedinstveni muzej smješten u srcu Sarajeva. Povod ovog izleta bila je izložba pod nazivom „Istočno od Zapada, zapadno od Istoka: Rukopisna ostavština dr. Safvet-bega Bašagića”.
Izložbu je organizovala Bošnjačka zajednica kulture “Preporod„, a saglasnost za posjetu učenika odobrilo je Ministarstvo za odgoj i obrazovanje KS i Institut za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja KS.
Budući da je riječ o svjetskoj kulturnoj baštini, svjetskoj dokumentarnoj baštini UNESCO-a, ovo je zbirka koja je značajna za našu kulturu, ali i za svjetsku baštinu.
Zbirka obuhvata građu skupljanu desetljećima u porodici Bašagić, a sama građa obuhvata period od 12. do 19. stoljeća i sadrži brojne raritete, rijetke primjerke. Naši učenici imali su priliku vidjeti tu jedinstvenu izložbu i svjedočiti o kulturnom blagu Bosne i Hercegovine.