Novi laptopi i asistivna tehnologija olakšavaju inkluziju i pristup nastavi u Kantonu Sarajevo

Predstavnici UNICEF Bosna i Hercegovina i Evropska unija u Bosni i Hercegovini u srijedu, 19.10.2022.ggodine, uručili su laptope i uređaje za asistivnu tehnologiju Osnovnoj školi “Hilmi ef. Šarić” u Tarčinu. U okviru projekta “Ublažavanje posljedica COVID-19 na živote djece i porodica na Zapadnom Balkanu i Turskoj”, koji finansira Evropska unija, UNICEF je nabavio 45 laptopa i setove uređaja za asistivnu tehnologiju za škole u Kantonu Sarajevo ukupne vrijednosti 72.000 KM.

“Mi smo u proteklom periodu imali čast da sa našim međunarodnim partnerima, UNICEF-om i Evropskom delegacijom u Bosni i Hercegovini, realizujemo projekt koji se tiče olakšavanja prilika u obrazovanju, u postpandemijskom vremenu. U tom kontekstu smo realizirali stručnu edukaciju za naše profesore, nastavnike, a prije toga mapirali njihove potrebe, te smo dodijelili 45 laptopa školama, kao i asistivnu tehonologiju koja treba olakšati prilike za djecu u inkluziji”, izjavila je, ovom prilikom, ministrica za odgoj i obrazovanje KS Naida Hota-Muminović.

Naglasila je da svako ulaganje u školsku infrastrukturu dodatno čini školu atraktivnim mjestom gdje učenici žele boraviti, te svako osnaživanje kompetencija profesionalaca u obrazovanju doprinosi stabinijem školskom okruženju i stvara preduvjete da se naprave kvalitetni programi za učenike.

Može biti slika sljedećeg: 12 ljudi, ljudi sjede, ljudi stoje i u zatvorenom